En Eğlenceli Ders Çalışma Yöntemleri – Fencebir Eğitim Kurumları
Öngösterim Görseli

En Eğlenceli Ders Çalışma Yöntemleri

Eğlenerek Öğrenmeye Var mısın?

Bu da soru mu öyle değil mi? Kim hem eğlenip hem de verimli bir şekilde öğrenme eylemini gerçekleştirmek istemez ki? Zaten ders çalışamamamızın altında yatan en büyük sebep sıkıcı olması değil mi? O zaman gelin size eğlenceli ders çalışarak etkin öğrenmenin kurallarını anlatalım…

1- Eğlenceli Ders Programı Yapın.

Ne demek eğlenceli ders programı? Mutlaka molaları belirgin bir şekilde programınızda gösterin. Molalarda yapmaktan en çok hoşlandığınız aktivitelere yer verirseniz ve dersi çalıştıktan sonra o aktiviteyi yapma izninizin olduğunu kendinize kabul ettirirseniz ders çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.


2- Kendinize küçük renkli kağıtlar hazırlayın

Bu renkli kağıtlara yazacağınız önemli bilgileri kendinize özgü sembollerle süsleyin ve görebileceğiniz alanlara yapıştırın. Ders çalışma etkinliğini gerçekleştirirken sıkıldığınız anlarda kafanızı dersin başından kaldırın baktığınız zaman gördüğünüz bu renkli kağıtlar hem sizi tekrar derse adapte edecek hem de gördüğünüz o bilgilerin farkında olmadan kalıcılığını sağlamış olacaksınız.

3- Ders çalışırken öğretmencilik oynayın.

Evet doğru duydunuz, öğretmen sizsiniz ve konuyu hiç bilmeyen öğrencilerinize anlatıyorsunuz. Senaryo çok basit. Bu senaryonun başrol oyuncusu siz olun ve o dersi tutkulu bir öğretmenin anlatışı gibi rol model alarak sesli sesli anlatın.

4- Soru çözerken birilerinin sizi izlediğini düşünün.

O sorunun çok zor ve hiç kimsenin çözemediği bir soru olduğunu hayal edin ve o soruyu sadece siz çözebiliyorsunuz, herkes sizi izliyor ve çözüşünüze hayran kalıyor. Bu kurgu da soru çözerken daha da motive olmanızı sağlayacak etkili yöntemlerden biri.

5- Ve son olarak her günün sonunda kendinize bir ödül verin.

Bu ödül bir kendinize bir alkış da olabilir, film izlemek de olabilir, arkadaşlarla sohbet de… Sizi en iyi tanıyan yine kendinizsiniz. Ödülü siz seçer ve kuralları siz belirlerseniz ders çalışmak sizler için sıkıcı bir etkinlik olmaktan çıkacaktır. Ne kadar çok istediğinizi, yapabilecek güçte olduğunuzu kendinize hatırlatmaktan asla vazgeçmeyin.

Henry David Thureau ‘nun dediği gibi;

‘‘İnsanın yaşam düzeyini bilinçli bir çabayla yükseltme konusundaki tartışma götürmez yeteneğinden daha cesaret verici bir gerçek bilmiyorum. ’’

312 Ajans